Aké výhody ponúka barefoot obuv a prečo sa do nej rozhodne oplatí investovať? Ako ovplyvňuje dlhoročné nosenie obuvi s hrubou podrážkou a s mäkkými stielkami svaly aj šľachy nôh a držanie tela? Majiteľka obuvi Zóna Petra vyspovedala CEO a zakladateľa Be Lenka – značky ponúkajúce prémiové barefoot topánky vlastnej ručnej výroby.
1) Čo je barefoot obuv?
Barefoot predstavuje návrat ku koreňom – k chôdzi ako naboso avšak novým, revolučným a inovatívnym spôsobom. Vezmite si, že kedysi ľudia chodili bosí. To je to najprirodzenejšie, čo môžeme našim chodidlám a telu dopriať. Samozrejme, dnes je doba iná – kráčame po betónových chodníkoch, šoférujeme, náš životný štýl sa zmenil. Barefoot zachováva to, čo nám je najprirodzenejšie a v kombinácii s rokmi vývoja a výskumu, ktorý realizujeme, naša barefoot obuv chodidlá dostatočne chráni, no neobmedzuje ich, práveže podporuje ich správnu funkciu.
2) Prečo by som ju mala začať nosiť?
Najmä kvôli tomu, aby si vaše chodidlá oddýchli a začali opäť fungovať ako by mali. Roky chodenia v konvenčnej obuvi zanechajú na chodidlách svoju daň. Barefoot ponúka alternatívu a dôležité je vysvetliť si, v čom je barefoot obuv iná narozdiel od konvenčnej obuvi. Existujú 4 hlavné benefity barefootu.
Tým najdôležitejším prvkom je anatomický tvar. Špička obuvi poskytuje štedrý priestor pre prsty počas pohybu a kopíruje anatomický tvar chodidla. To znamená, že prsty nijakým spôsobom neobmedzuje, nestláča, čím nedochádza k deformitám ako je napríklad hallux valgus. Barefoot obuv sa prispôsobuje chodidlám, nie chodidlá úzkym špičkám ako je to dnes zvykom.
3) Aké ďalšie benefity ponúka barefoot?
Ďalší z benefitov je tzv. „zero-drop“. Barefoot obuv nemá žiaden podpätok. Nevychyľuje teda ťažisko, nezaťažuje kĺby, bedrá, chrbticu, krčnú chrbticu. Nulový rozdiel medzi pätou a špičkou prispieva ku korekcii ťažiska a zlepšeniu držaniu tela. Ak to nerešpektujeme, máme problémy s chrbticou, bolia nás kríže a podobne.
Ďalej musí byť barefoot obuv dostatočne flexibilná. Materiály v žiadnom prípade nesmú chodidlá obmedzovať. Barefoot topánku môžete stočiť, či zrolovať – prispôsobí sa teda hocijakému pohybu chodidla.
Dôležitým benefitom je tiež podrážka, ktorá má v hrúbke priemerne 4 mm. My vyvíjame podrážky tak, že ani to, že je tenšia, vám nespôsobuje problém. Nestane sa teda, že chodíte po meste a bolí vás každý kamienok. Práve naopak, všetky senzomotorické body, ktoré máte na chodidlách, sú neustála stimulované, čo podporuje prirodzenú masáž chodidiel, prispieva k lepšej cirkulácii krvi a podobne.
Barefoot topánky tiež musia byť ľahké a bez klenby, aby ste pri chôdzi prirodzene posilňovali svaly a šľachy na chodidlách. Ľahkosť použitých materiálov prispieva k tomu, že si vaše nohy pri chôdzi oddýchnu a po celodennom chodení nemáte pocit unavených nôh.
4) V čom je lepšia ako obuv s vystlanými stielkami?
Skôr je dôležité pozrieť sa na to, na akú aktivitu si vyberám obuv s mäkkými stielkami. Ak idete napríklad behať a nemáte úplne správny nášľap alebo techniku behu, bude pre vás bežecká obuv s mäkkou stielkou asi vhodnejšou alternatívou. Problémom je, že ľudia dnes zvyknú chodiť v bežeckej obuvi denne a využívajú ju na bežnú chôdzu po meste. Bežecká teniska je navrhnutá úplne inak – je tam napríklad iná nášlapová hrana dobehu. Veľmi teda záleží na tom, akú topánku si na akú príležitosť berieme. Preto existujú rôzne druhy barefoot obuvi – tenisky, balerínky, sandále, zimné barefoot topánky s membránou a zateplením, priedušná obuv na leto a mnoho ďalších, ktoré máme v portfóliu. Je veľmi dôležité vybrať si správnu obuv na správnu príležitosť.
5) Celý život nosím podpätky, zvyknem si na ploché podrážky?
Osobne nevidím dôvod, prečo by ste si nemali zvyknúť. Určite je dobré prechádzať na barefoot obuv postupne. Napríklad, ak máte v práci lodičky, vymeňte ich pri prechádzke v prírode za barefoot topánky - vaše chodidlá vám za to určite poďakujú. Hoci lodičky vyzerajú krásne, nemajú prospech pre telo; tento nedostatok môžete vykompenzovať prechádzkou v barefoot obuvi, ktorá umožní chodidlám opätovne pracovať bez obmedzení.
6) Je barefoot pre každého?
S odborným názorom, že barefoot nie je pre každého, som sa nikdy nestretol. Skôr som sa stretol s nedostatočným porozumením tejto témy. Hovoríme však o zdravých ľuďoch. Ak má niekto osobité problémy s chodidlami, je vhodné konzultovať prechod na barefoot obuv s odborníkom, ktorý určí postupnosť. Zdravým chodidlám barefoot len prospeje. Uškodilo by vám ak by ste chodila bosá? Určite nie. Pre chodidlá je to to najprirodzenejšie a topánka má plniť najmä iba ochrannú funkciu.
7) Mám ploché chodidlá, môžem barefoot nosiť?
Prirodzene sa väčšina populácie rodí so zdravými chodidlami. Nesprávnymi návykmi chôdze a nesprávnym výberom obuvi si privodíme rôzne deformity – ako sú napríklad aj ploché chodidlá. Ak máte tento problém, každý lekár alebo fyzioterapeut vám v prvom rade odporučí cviky na posilnenie klenby. Určite je dôležité nepokračovať v nosení obuvi, ktorá chodidlá obmedzuje a deformuje. Závisí od štádia deformity chodidiel, niekedy som sa stretol s tým, že k barefoot obuvi na nejaký čas odporučil fyzioterapeut alebo podológ rôzne podporné pomôcky, tie však samé o sebe nohu nevyliečia. Treba cvičiť, budovať si správny návyk chôdze, v čom barefoot dokáže jednoznačne pomôcť.
8) Mám zrútené klenby môžem barefoot nosiť?
Odpovedal by som rovnako ako v predošlej otázke. Neviem, aká vážna je diagnóza. No pre väčšinu populácie je barefoot super voľba. Určite je zdravé chodiť bosí po členitom povrchu. Ak máte nejaké problémy s chodidlami, poraďte sa s odborníkom, v ideálnom prípade s podológom, ktorý ale pozná barefoot obuv a jej výhody. U nás je to pomerne nový pojem. V zahraničí sú lekári tejto téme otvorení – v niektorých krajinách vám dokonca doktor predpíše barefoot topánky. Dnes sa ešte stále žiaľ na Slovensku stretávame s tým, že vám lekár, ktorý o barefoot obuvi nič nevie, predpíše ortopedické vložky. Tým sa určite nechcem nikoho dotknúť, no určite by som sa radil s odborníkom, ktorý má vhľad do tejto témy.
9) Mám halluxy, bude mi barefoot obuv pohodlná?
Myslím, že najlepšia je vlastná skúsenosť – treba si teda barefoot vyskúšať a predpokladám, že by ste sa z neho už nechceli vyzuť. Barefoot rešpektuje tvar chodidla. Občas počúvam, že je barefoot obuv široká. Nie je široká, ona len kopíruje správny tvar chodidla. Barefoot teda poskytuje dostatočný priestor pre prsty a barefoot topánky si zámerne kupujú aj ľudia, ktorí majú halluxy. Takýto typ obuvi je im pohodlnejší a zároveň si halluxy nezväčšujú tým, že stále pokračujú v nosení topánok s úzkou špičkou.
10) Mám úzke chodidlá, nebudú mi topánky voľné?
V Be Lenka navrhujeme topánky na základe výskumu a vývoja. Pomocou 3D skenov hľadáme tvar čo najideálnejšej nohy. Cez tlakové podložky sa potom meria napríklad zaťaženie pri chôdzi. Všetko potom dáme datovo dokopy a tieto dáta nám umožňujú vyrobiť najlepšie kopytá, aké sa len dajú. Máme dvanásť obuvníckych kopýt, ktoré vyvinul náš interný tím v spolupráci s externými špecialistami. Myslím, že by ste si v našej ponuke určite našla topánku, ktorá je vyrobená podľa kopyta, tzn. tvaru chodidla, ktoré vám najviac sadne.
11) Môžem v tejto obuvi chodiť po meste na betóne? Nie je iba do prírody?
Barefoot už dávno nie je iba do prírody. Máme stovky modelov obuvi na rôzne príležitosti. Napríklad naša značka Barebarics bola vyvinutá presne na celodenné chodenie v meste po rovných povrchoch. Je tiež vhodná pre ľudí, ktorí s barefootom ešte len začínajú.
12) Ako mám začať s barefootmi?
Postupne. Každému človeku trvá prechod z klasickej obuvi na barefoot rôzny čas. Treba brať do úvahy viaceré faktory: Mám problémy s chrbticou či chodidlami? Trápi ma zlé držanie tela? Zvyknem chodiť naboso? Mám zamestnanie, pri ktorom celý deň stojím na nohách? Dlhoročné nosenie obuvi s hrubou podrážkou a s makkými stielkami oslabilo svaly nôh, skrátilo šľachy, ovplyvnilo držanie tela i stereotyp chôdze. Naše nohy zleniveli. Preto, ak si obujeme barefoot, je to pre ne „pozitívny šok“, ktorý však treba aplikovať postupne. Pokojne sa môže stať, že budete mať prvé dni svalovicu lebo zrazu začnete zapájať svaly na chodidlách, ktoré ste dlhé roky nezapájali. Prezujte sa do prírody na pár hodín týždenne a postupne čas predlžujte. Vhodné je tiež vytvoriť si rutinu s cvikov na chodidlá.
13) Môžem nosiť iba barefoot topánky?
Myslím si, že je to v poriadku. Ja osobne mám zdravé chodidlá a ani inú obuv nenosím. Avšak treba si dávať pozor na kontext – ak idem na náročnú horskú turistiku cez skaly, zvolím si pevnejšiu obuv. Naposledy som si však dovolil malý trek úplne naboso. Trasa merala približne 4,8 kilometra cez menšie aj väčšie kamene a zvládol som to. Poznám viacero ľudí, ktorí chodia bosí po horách, ba dokonca môj známy zdolal cestu do základného tábora pod Mount Everestom bez obuvi. Po návrate z túry som mal nohy bez akýchkoľvek pľuzgierov alebo poranení. Nikdy sa mi nekráčalo lepšie ako vtedy. Myslím si, že toto všetko je hlavne o mindsete. Ak budete mať príležitosť ísť bosí cez trávu alebo les, doprajte si vyskúšať ten pocit. Pomaly sa nadýchnite a vykročte. Je to pocit na nezaplatenie.
14) Nebudú ma z toho bolieť nohy alebo chrbát?
Ak ste celý deň v lodičkách a zrazu sa prezujete do barefoot obuvi a budete v nej celý deň stáť na rovnom povrchu, pravdepodobne to nebude ideálna voľba. Barefoot podporuje správne držanie tela a buduje zdravý návyk chôdze. Čokoľvek vás bolí, môže byť signálom, že dlhšie niečo nebolo v poriadku a teraz si telo buduje nový návyk, prípadne objavíte, že potrebujete niektoré svaly posilniť. Raďte sa vždy s odborníkom, fyzioterapeutom a podobne.
15) Mám si kúpiť svoju veľkosť alebo sa odporúča kúpiť o číslo väčšie?
Väčšina ľudí nosí barefoot topánky o jedno číslo väčšie ako pri konvenčnej obuvi. Nedá sa to však zovšeobecniť. Barefoot topánky je potrebné si vyskúšať či už v kamennej predajni, kde vám personál poradí aké správne číslo si vybrať. Alebo napríklad na našich e-shopoch ponúkame návod, ako si správne zmerať chodidlo a vybrať si ideálne číslo barefoot obuvi.
16) Môžem začať nosiť barefoot topánky v každom veku?
Pri barefoote na veku nezáleží. Ak máte zdravé chodidlá, je to úplne jedno.
17) Hodí sa táto obuv aj do práce alebo spoločenskejšej akcie?
Určite áno. Dnes máme v Be Lenka stovky modelov obuvi, takže si myslím, že si dokáže vybrať úplne každý. Ponúkame modely tenisiek, ktoré sa hodia aj k oblekom a smokingom. Ak by ste išli napríklad do Milána, stretnete tak oblečeného takmer každého Taliana.
18) Z akých materiálov sa obuv vyrába?
My vyrábame z prémiových kvalitných materiálov, ktoré musia byť dostatočne oderuvzdorné a zároveň flexibilné. Takéto zmesi materiálov vyvíjame s pomocou laboratórii a externých odborníkov. Je to niekedy hotová alchýmia. Takisto dbáme na to, aby boli naše materiály ekologické a udržateľné. Množstvo z našich materiálov je recyklovaných, niektoré materiály boli dokonca kedysi plastovými fľaškami v Stredozemnom mori a podobe. Kvalita však musí byť rádovo lepšia než u konvenčnej obuvi, aby topánka vydržala rôzne tlaky, keďže sa prispôsobuje vášmu chodidlu a nie naopak.
Získajte 7 € zľavu
na prvú objednávku. Platí na novú nezľavnený kolekciu pri nákupe nad 70 € po potvrdení odberu newslettera v emailu.
www.obuvzona.sk
Veríme, že si z našej širokej ponuky obuvi a kabeliek vyberiete tovar, ktorý presne zodpovedá vašim predstavám.
Podľa zákona o evidencii tržieb je predávajúci povinný vystaviť kupujúcemu účtenku. Zároveň je povinný zaevidovať prijatú tržbu online. V prípade technického výpadku potom najneskôr do 48 hodín.