Krok 1: Zbavte sa nečistôt
Piesočné pláže, blato alebo prach. To sú hlavní nepriatelia, s ktorými sa naša obuv v lete stretáva. Počas letných mesiacov nazbierajú topánky vrstvu nečistôt a často tak stratia svoju žiarivú farbu, najmä pokiaľ vlastníte biely pár obuvi. Prvým krokom k obnoveniu pôvodnej farby letnej obuvi je dôkladné, ale pritom šetrné odstránenie všetkých nečistôt. Začnite kefovaním suchých topánok pomocou kefy s jemnými štetinami tak, aby ste sa najskôr zbavili častíc, ktoré sa dajú ľahko odstrániť. Na suché čistenie textilnej obuvi, materiálov z mikrovlákna alebo velúrovej usne môžete použiť aj suchý sprej, napríklad Collonil SOFT CLEANER.
Potom použite na čistenie vlhkú handričku alebo hubku spolu so špeciálnym roztokom určeným na odstraňovanie nečistôt. Čistiaci prípravok nanášajte na obuv krúživými pohybmi. Vyvarujte sa však nadmernému namáčaniu materiálu, zvlášť pri kožených topánkach, a už v žiadnom prípade neperte topánky v práčke.
Nečistoty následne zotrite jemnou handričkou alebo navlhčenou hubkou a nechajte topánky dôkladne preschnúť, aby ste predišli deformácii alebo tvorbe plesní. V prípade silného znečistenia proces opakujte.
Pri čistení buďte obzvlášť opatrní, ak vlastníte obuv vyrobenú z brúsenej kože (teda všetky druhy kože so zamatovým povrchom, ktoré môžete poznať aj pod názvom nubuková alebo velúrová useň). Pokiaľ sú topánky len mierne znečistené, vyhnite sa použitiu vody a na sucho použite špeciálnu kefku určenú pre tento typ materiálu, a to napríklad Collonil NUBUK CLEANER. Kefujte topánky vždy len jedným smerom – vyhnete sa tak poškodeniu zamatového povrchu. Pokiaľ suché čistenie nestačí, použite čistiaci prostriedok na brúsenú kožu. Mydlo na ruky ale nechajte v kúpeľni - citlivú kožu obuvi by vysušilo a zničilo.
Letné sandále Rieker z brúsenej kože
Dostatočnú starostlivosť venujte aj svetlým a bielym topánkam. Biele kožené topánky je potrebné čistiť pravidelne - jedine tak zachováte ich žiarivú farbu. Použiť môžete napríklad čistiacu penu Collonil LEATHER SOAP, ktorá poslúži na odstránenie nečistôt z hladkej usne, syntetiky aj gumy. Po nanesení čistiacej peny povrch opatrne zotrite handričkou do čista a nechajte uschnúť voľne na vzduchu.
Univerzálne a nadčasové biele tenisky Rieker
Krok 2: Nechajte topánky vysušiť čo najdlhšie
Po čistení prichádza na rad sušenie, ktoré je kľúčové na udržanie tvaru obuvi a vyhnete sa tak poškodeniu materiálu. Nikdy nesušte topánky priamo na slnku alebo pri intenzívnych zdrojoch tepla, ako je radiátor alebo fén. Nielenže tak poničíte materiál topánok, ale môžu tak popraskať ich podrážky a švy stratiť svoju pružnosť. Nechajte topánky voľne vyschnúť v izbovej teplote v dobre vetranej miestnosti.
Na urýchlenie procesu sušenia a na absorpciu vlhkosti vložte do topánok savý materiál – napríklad novinový papier alebo špeciálne sušiace vložky. Pozor však na farebné noviny, ktoré dovnútra rozhodne nepatria a môžu obuv zafarbiť. Túto výplň vymieňajte pravidelne každé 2 až 3 hodiny.
Pokiaľ vlastníte kožené semišové topánky a s ich namočením ste to trochu prehnali, votrite do nich počas schnutia občas trochu včelieho vosku, ktorý pomáha koži zmäkčovať. Navyše zabraňuje pokrčeniu a popraskaniu. Pred nanesením včelieho vosku sa vždy uistite, že je obuv čistá a suchá, až potom môžete malé množstvo vosku rovnomerne naniesť. Po aplikácii nechajte vosk úplne zaschnúť a zakončite jemným vykefovaním, aby si obuv zachovala prirodzenú textúru. Do príliš vlhkých kožených topánok môžete tiež vložiť prázdnu fľašu od vody, vďaka čomu zabránite ohýbaniu zvršku a vzniku nežiadaných trvalých záhybov.
Sušenie topánok rozhodne nepodceňujte a buďte trpezliví. Topánky sa vám odvďačia svojou zachovalou kvalitou materiálu aj farby. Na záver použite osviežovač, ktorý vnútro topánky vydezinfikuje a zabráni tvorbe zápachu. Vyskúšať môžete napríklad sprej Shoeboy's SHOE FRESH so sviežou citrusovou vôňou, ktorý účinne odstráni všetky nahromadené baktérie.
Krok 3: Bez impregnácie ani krok
Ak niečo patrí k tým najdôležitejším krokom starostlivosti o obuv, tak je to impregnácia, na ktorú mnohí z nás ale bohužiaľ často zabúdajú. Vhodne zvolená impregnácia topánky ochráni pred vlhkosťou, prachom a špinou. Špeciálnu starostlivosť si žiadajú najmä kožené modely, ktoré sú zvlášť náchylné na poškodenie vodou a škvrnám. Impregnačný sprej alebo krém teda vyberajte vždy podľa typu materiálu topánok. Aplikujte impregnáciu vo vrstvách tak, aby ste rovnomerne pokryli celý povrch obuvi. Potom nechajte impregnáciu zaschnúť na vzduchu pri izbovej teplote.
Dajte pozor pri výbere vhodnej impregnácie pre koženú obuv – nevhodná voľba impregnácie môže totiž kožené topánky nenávratne poškodiť. Odporúčame napríklad impregnáciu pre všetky druhy usní Collonil WATERSTOP + UV FILTER, ktorá kožené topánky ochráni nielen proti vlhkosti a znečisteniu, ale zabráni aj vyblednutiu pôvodnej farby.
Kožené luxusné lodičky Hispanitas so sponou
Pre zachovanie žiarivej farby obuvi vyrobenej z jemnej hladkej usne alebo syntetických materiálov môžete zvoliť aj farbu aktivujúcu ošetrujúci krém, napríklad COLLONIL SOFT PRAKTIC. Ten je obohatený o včelí vosk, jojobový olej a silikón, vďaka ktorým materiál vyživuje a vytvára nezameniteľný lesk.
Nebesky modré tenisky Rieker
Krok 4: Pripravte letnú obuv na zimný spánok
Aby vaša letná obuv zostala v perfektnom stave aj budúci rok, je potrebné ju uložiť na vhodné miesto. Po dokončení impregnácie a úplnom vyschnutí uložte topánky do suchého, tmavého a dobre vetraného priestoru. Použite originálne krabice od topánok alebo špeciálnych úložné boxy, ktoré obuv ochránia pred nánosmi prachu a mechanickým poškodením. Pokiaľ vlastníte väčšie množstvo obuvi, usporiadajte si jednotlivé krabice alebo boxy systematicky podľa materiálu alebo typu topánok.
U kožených a jemnejších materiálov odporúčame do topánok vložiť špeciálne napínače alebo pokrčený kancelársky papier. Vďaka tomu udržíte tvar topánky a zabránite tak vzniku nepekných záhybov.
Tip na záver: Buďte o krok napred a udržujte topánky v kondícii
Nezabúdajte ani na pravidelnú údržbu obuvi počas jej nosenia. Než letné kúsky na niekoľko mesiacov odložíte, dbajte na pravidelné čistenie a impregnáciu. A ako často obuv čistiť a impregnovať? Záleží na tom, ako často topánky nosíte.
Pokiaľ obuv používate denne, očistite ich povrch pomocou špeciálneho čistiaceho spreja raz týždenne. Topánky, ktoré nosíte len párkrát do mesiaca, stačí vyčistiť po každom nosení alebo pred ďalším použitím, pokiaľ ste ich dlhšiu dobu nenosili. Frekvencia impregnácie topánok sa líši hlavne podľa materiálu. Kožené a semišové topánky naimpregnujte pred prvým nosením a potom postup opakujte približne každé 2 až 3 mesiace, alebo častejšie v závislosti na tom, ako často sa obuv stretáva s vlhkosťou a špinou.
Textilné topánky a obuv zo syntetických materiálov nemusíte impregnovať tak často, obvykle stačí raz za sezónu, pokiaľ nie sú vystavené extrémnym podmienkam. Vždy dodržujte odporúčania výrobcu na údržbu konkrétneho typu obuvi a používajte produkty vhodné pre daný materiál. Pravidelná údržba a impregnácia je základ, ak chcete udržať svoje topánky v dobrom stave, ale aj predĺžiť ich životnosť a zlepšiť celkový vzhľad.